Powieść: Szary

III nagroda w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Szamil ma czeczeńskie korzenie i wychowuje się w rodzinie zastępczej. Prowokowany przez szkolnych kolegów nauczył się reagować agresją i siłą na zaczepki. Opiekunowie starają się go zrozumieć i pomóc mu się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zapisują Szamila na treningi… fechtunku. Chłopak marzy jednak o tym, by zostać mistrzem MMA, mieszanych sztuk walki. Stoczy wiele pojedynków, zanim zrozumie, że zwycięstwo za wszelką cenę nie zawsze jest najważniejsze. Czy dokona dobrych wyborów i poniesie ich konsekwencje? W końcu Szamil gra o najwyższą stawkę: o nową rodzinę.
Książka otrzymała III nagrodę w kategorii 10-14 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka i Ambasady Szwecji, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.
Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literackich dla dzieci, wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród blisko 400 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.
Więcej informacji o książkach nagrodzonych w Konkursie:

Fragment powieści:
PDF

Recenzje, opinie:

recenzja

"Szamil musi mieć tylko okazję się wykazać, zawalczyć nad własnym instynktem..."

made by bibi

Pokaż więcej...

Nagrodzone w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren: Zielone martensy i Szary, made by bibi

„Druga książka nagrodzona w konkursie to "Szary" Moniki Błądek. Głównym bohaterem jest Szamil, chłopiec z trudną przeszłością, porywczy i silny. W porę trafia w ręce mądrych opiekunów, którzy potrafią dobrze pokierować jego rozwojem, a siły i chęci do walki skierować na właściwe tory. Szamil toczy codzienne walki w szkole i na treningach, by mieć swoją rodzinę i nie wyrzec się swojego czeczeńskiego pochodzenia.
Inteligentnie wygrywa w rozmowach z psychologiem czy terapeutą. Natomiast trener klubu "Niepokorni" i wujek wyczuwają go znakomicie. Pod grubą skórą młodzieńca widzą dobry charakter i są w stanie wyłuskać z niego to, co najlepsze. Szamil musi mieć tylko okazję się wykazać, zawalczyć nad własnym instynktem i trafić na odpowiednie towarzystwo. Wtedy opiekunowie mogą spać spokojnie, nie muszą się obawiać, że "ulegnie złym wpływom". Nawet porażka ze "szczerbatą walkirią" nie jest w stanie wyprowadzić go z równowagi”.
>>źródło<<

recenzja

„Szamil wychowany twardą ręką ojca nie daje sobie w kaszę dmuchać".

Julia Orzech

Pokaż więcej...

Zielone martensy i Szary, czyli o laureatach konkursu im. Astrid Lindgren, Na drewnianym poddaszu, Julia Orzech

Szamil wychowany twardą ręką ojca nie daje sobie w kaszę dmuchać. Odpiera ataki siłą i przez to jest postrzegany, jako wybuchowy i agresywny nastolatek. Jego rodzice zastępczy dwoją się i troją, aby znaleźć na niego sposób. Nie chcą, aby przez to co przeżywa, trafił na złą drogę. Wiedzą, że pod maską zadziornego twardziela, kryje się pogubiony i poraniony nastolatek. Na szczęście udaje im się znaleźć wakacyjne zajęcia w zielonej szkole z Olkiem – trenerem MMA. Szamil chciałby być mistrzem w tej dziedzinie, jak Mamed Chalidow”.
„Nowe zainteresowania pomagają Szaremu poskromić niespokojną duszę, przekuć bunt i agresję w dążenie do celu. Mija też dotychczasowy strach przed otworzeniem się na innych, pokazaniem emocji. Szamil nie jest już kąsającym wilkiem, ale szarym, odważnym wojownikiem, który ma cel i pasję. To dobry bohater dla zbuntowanych, zagubionych nastolatków i ich rodziców”.

>>źródło<<

recenzja

„Szamil nie skarży się dorosłym. Swoje sprawy załatwia najczęściej sam".

wilcze lektury

Pokaż więcej...

Szary, Wilcze lektury

„Szamil nie skarży się dorosłym. Swoje sprawy załatwia najczęściej sam.
Tak jak uczył go ojciec.
Niestety przez swoje zachowanie chłopiec znany jest w szkole z wybuchowego charakteru i częstych bójek. Choć to nie on prowokuje, nie on zaczepia przylgnęła do niego łata „awanturnika”.
„Nikt nie jest niepokonany. Zawsze znajdzie się lepszy. To tylko kwestia czasu, kiedy na niego trafisz, Najważniejsze, żebyś dobrze, czysto walczył. Żebyś dał z siebie wszystko” - te ważne słowa usłyszy od trenera.


>>źródło<<

recenzja

„Szary to interesująca lektura – baza do rozmów o inności..."

prowincjonalna nauczycielka

Pokaż więcej...

Recenzja, Monika Błądek, Szary, Prowincjonalna nauczycielka

"Gdy czytałam Szarego próbowałam współodczuwać emocje Szamila. Dostrzegałam w nim lęk, a jednocześnie pewnego rodzaju wyrachowanie, które miało mu ułatwić osiągnięcie własnych celów, poprzez takie, a nie inne zachowanie. Jednak, z biegiem czasu, a także z narastającym zaangażowaniem chłopaka w pokazy grup rekonstrukcyjnych i społeczności przy niech zrzeszonych, uwidoczniły się zmiany w zachowaniu Szarego. Wyciszył się gdzieś ów gniew, jaki go przepełniał, złość została przekuta w konstruktywne działania…”.
„Szary to interesująca lektura – baza do rozmów o inności, a także o zainteresowaniach. To ukazanie tego, że wojownik ma serce – dla słabszych i wymagających jego opieki oraz szacunek – dla tych, którzy są go warci”
>>źródło<<